משמעות, הצלחה ואושר

"אין אנו ממציאים את פשר קיומנו אלא רק מגלים אותו" ויקטור פרנקל .משפטו המפורסם של ניטשה אומר ש"מי שיש לו למה שלמענו יחיה, יוכל לשאת כמעט כל איך".משמעות אינה רק מילה שניתן להתפלסף על חשבונה אלא יש לה משקל רב באופן שבו אנו חווים את חיינו כמו גם בתוצאות שאנו משיגים במהלך הזמן. במחקר שנעשה בשיתוף חוקרות מאוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת אריאל בו לקחו חלק למעלה מ-600 משתתפים בגילאי 30 עד 50 נמצא כי למשמעות במקום העבודה יש קשר מכריע להצלחת העובד וליכולתו של אדם להשיג ביצועים גבוהים במקום עבודתו.

לצד העולם המדעי ניתן למצוא סיפורי ילדים העוסקים בחשיבותה של משמעות בחיינו על ידי משלים. הנסיך הקטן, למשל, למד על בשרו את עוצמתה של משמעות וזה קורה בדיוק בפרק 20 בסצנה בה הוא נכנס לגן השושנים ומגלה חמשת אלפים שושנים זהות לשושנה האישית שלו שחשב עד אותו רגע שהיא יחידה ומיוחדת במינה. אחרי אכזבה קצרה ושיחת הבהרה עם השועל הוא מבין שאינו תמים כפי שהרגיש לרגע ופונה אל השושנים ואומר להן "אינכן דומות כלל לשושנה שלי. אתן יפות אבל ריקות, אי אפשר למות למענכן. כמובן עובר אורח יחשוב שהשושנה שלי היא עוד שושנה כמוכן אבל היא לבדה חשובה יותר מכולכן".

לשושנה של הנסיך יש משמעות בעבורו. היא אמנם נראית כמו שאר השושנים אך היא יחידה ומיוחדת והוא אף מוכן למות למענה. המסר המתבקש כאן גולש לתחום של אהבה אך כפי שנכתב בפסקה הקודמת, יחס דומה תקף לגבי תחומים נוספים בחיינו. כאשר אנו מוצאים משמעות בפועלנו בין אם בתחום עיסוקנו, ביחסים בין אישיים, בתחביבים ובתחומים נוספים בחיינו אנו מתייחסים אליהם באופן שונה וכתוצאה מכך מבצעים פעולות שונות ומשיגים הישגים שונים.

הדרך למציאת משמעות יכולה להגיע לאחר חיפוש רב אך לא רק. בספר "האדם מחפש משמעות" כותב ויקטור פרנקל על מהות הפשר בחיינו ומספר על רופא שהגיע אליו על מנת להתייעץ עמו איך להירפא מדיכאון שפוקד אותו זה שנתיים מאז שאשתו נפטרה. פרנקל שואל את הרופא מה היה קורה לו אשתו מתה לפניו? הרופא משיב שזו היתה מכה נוראה וסבל רב עבורה.

פרנקל משיב לרופא "רואה אתה, דוקטור, סבל זה נמנע ממנה ואתה הוא זה שמנע ממנה סבל זה; אך עליך לשלם על כך על ידי שתוסיף לחיות ולהתאבל עליה". הרופא השתתק, לחץ את ידו של פרנקל ויצא מהחדר. ברגע אחד של שינוי נקודת מבט הוא מצא משמעות בסבלו בדמות של הקרבה והסבל פסק בן רגע מלהיות סבל.

יעקב בורק, מראשוני היזמים של קרנות הון סיכון בארץ, כותב באחד הספרים שלו שהוא מתרחק מיזמים שמקור פועלם הוא כסף, ומוסיף שמה שמניע יזמים מוצלחים אינו הכסף שמסתתר מאחורי המיזם אלא החותם שהיזם ישאיר כתוצאה מהמיזם שיקים. בורק, רווי ההשקעות, מייחס משקל רב למשמעות שמהווה המיזם עבור היזם ומקיש מכך את סיכויי ההצלחה של המיזם. באותו הקשר, מחקר של קסר וראיין שעסק באלמנטים של בחירה ערכית של מטרות בחיים מצא שאנשים שנטו לבחור מטרות בחיים שנבעו ממשמעות פנימית כמו צמיחה אישית, יחסים חברתיים או עשייה קהילתית דיווחו על רמת מימוש עצמי גבוהה יותר מאלו שדיווחו על מטרות שהיו קשורות בגורמים חיצוניים כמו כסף, דימוי או פופולריות. החיבור בין מטרותיהם למשמעות פנימית הוביל אותם להגשמה עצמית ואושר גבוהים יותר, רגשות שבתורם מזינים בחזרה הצלחה ומימוש עצמי.

משמעות אינה עוד מילה במילון. יש לה השפעה רבה על האופן בו אנו תופסים את העולם סביבנו וקשר ישיר עם תחושות מימוש עצמי ואושר כמו גם עם הצלחה בעיסוקנו המקצועי והצלחה בכלל. אדם שמוצא משמעות פנימית בפועלו יכול להתגבר על מכשולים רבים וקשים הרבה יותר מזה שאין משמעות עמוקה בעשייתו. כתוצאה מכך הוא גם יגיע להישגים פנימיים וחיצוניים גבוהים יותר.