זימונים לתואר שני בפסיכולוגיה

מדוע סטודנטים מצוינים לא מקבלים את מרב הזימונים לתואר שני בפסיכולוגיה קלינית?
למה כל כך הרבה סטודנטים וסטודנטיות מצטיינים כותבים קורות חיים, מגישים מועמדויות ומקבלים הרבה פחות זימונים ממה שציפו?
למה סטודנט עם ציון מתא"ם 128 וציון תואר 93 לא מקבל זימון משלושת המוסדות שהכי רצה להגיע אליהם?

סיבה מספר 1- הם לא מכירים את הכללים. איזה כללים ? יש שני סוגי כללים- כתובים וסמויים. הכללים הכתובים אלו הדרישות הברורות שכל מוסד מפרסם בנוגע למבנה ולתוכן שעל פיו יש לכתוב את קורות החיים. שניים או שלושה עמודים, כתיבה מובנית או בלתי מובנית, תוכן ממוקד או מופשט וכדומה. אם אלו היו הכללים היחידים שרלוונטיים בכדי להצליח לקבל את הזימונים הרלוונטיים, כל מי שהיה פועל על פיהם היה מקבל זימון. אז זהו שלהכיר את הכללים הכתובים זה לא מספיק. יש גם כללים סמויים. אלה שהמוסדות לא טורחים לספר עליהם. עקב אי ידיעת הכללים הללו והתמקדות בכללים הכתובים בלבד נוצרת תמונה מעוותת שנותנת את ההרגשה שזה לא סיפור גדול לעבור את השלב הזה. המחשבה הזו בדיוק מובילה לסיבה השנייה שבגללה סטודנטים לא מקבלים את כמות הזימונים שיכלו לקבל.

סיבה מספר 2- חטא היוהרה
סטודנטים שמגישים מועמדות הם סטודנטים מצטיינים ואנשים מבריקים. ממש מבריקים. הם תופסים נתח משמעותי מהרמה הגבוהה ביותר של אוכלוסיית הסטודנטים בישראל. אנשים חריפים מאוד. כתוצאה מאי היכרות עם הכללים ויכולות אישיות מאוד גבוהות נוצרת מחשבה, והמחשבה הזו אומרת שאם הכללים כל כך ברורים ואני מחזיקה מעצמי אדם חכם אז לא צריכה להיות לי בעיה להתמודד עם המטלה הזו בהצלחה. בדיוק כמו שהתמודדתי עם כל המטלות שעשיתי בחיי עד כה. יושבת, כותבת, מגישה ומחכה בסבלנות שיגיע הזימון בדואר. וזה בדיוק מה שאותה סטודנטית עושה. לאחר שהקו"ח כבר נשלחו היא יושבת בסבלנות ומחכה. ומחכה, ומחכה, ומחכה..
והזימון, אתם שואלים? לעתים הוא באמת מגיע אבל לעתים, אותה סטודנטית מקווה שהוא יגיע מחר כי היום, לא הגיע אף מכתב משום מוסד אקדמי.

בינתיים אותה סטודנטית או סטודנט עוברים על כל ההודעות החדשות בפסיכולוגיה עברית, בודקים האם מישהו כתב במקרה שהודיעו על סיום הזימונים או אפילו מתקשרים בעצמם ליוני מאוניברסיטת חיפה או לזהבה מאוניברסיטת בר אילן כדי לוודא שעוד לא הסתיימו הזימונים למגמה. וזה מבאס. כי אחרי השקעה כל כך גדולה בתואר ובמתא"ם ומתוך אמונה אמיתית בכך שאתה יכול להיות פסיכולוג מצוין, פתאום מתגלה חסם מטופש שכלל לא חשבת שיהווה אתגר בדרך לתואר שני. וזה הסנריו הפחות נורא. כי יש סטודנטים שדווקא כן נעזרים. אבל במי?
כאן נעוצה סיבה מספר 3 מדוע סטודנטים לא מצליחים לקבל מספיק זימונים לראיונות לתואר שני בפסיכולוגיה. לפני כן, אשתף אתכם בפרט קטן אך חשוב-

הסטודנטים הראשונים שמגיעים אלי כל שנה לייעוץ מקצועי בכתיבת קורות חיים הם מצטייני התואר: מצטייני נשיא ומצטייני דיקאנט. בעלי ציוני מתא"ם הגבוהים ביותר- 125 ומעלה בדרך כלל. מעט אחריהם מגיעים סטודנטים עם ציונים נמוכים באופן יחסי- ציוני תואר נושקים ל-90 וציוני מתא"ם מתחת ל-100. לבסוף מגיעים סטודנטים עם ציוני תואר של 90 ומעלה וציוני מתא"ם בין 100 ל-120 וברוב המקרים אין באפשרותי לקבל את כולם.

סיבה מספר 3 – עזרה מהאנשים הלא נכונים

"מה זאת אומרת האנשים הלא נכונים ? " שאלה אותי סטודנטית בשיחת טלפון שקיימנו טרם הפגישות שלנו. "הרי מדובר בקורות החיים שלי. אין מי שיודע טוב יותר את קורות חיי ממני ומהאנשים הסובבים אותי. וחוץ מזה חשבתי להיעזר בחבר שכבר התקבל לתואר שני בפסיכולוגיה". "נכון" השבתי. "את צודקת. אין אף אחד שמכיר אותך טוב יותר ממך והסובבים אותך אבל זו כלל לא הנקודה. אם היכרות עם עולם התוכן של החיים שלך היה המדד על פיו היו מחליטים אם לקבל או לא לקבל אותך לתואר שני אז משפחה וחברים זה בהחלט מספיק אבל זה בכלל לא הסיפור. השאלה היא לא רק מה תכתבי אלא בעיקר איך תכתבי. כאשר תראי לקרובים אלייך את הנוסח שכתבת, וכיוון שהם לא בקיאים במה המוסדות מחפשים, הם יסבו את תשומת ליבך לדברים שנראים פחות טוב בעיניהם אבל לא בטוח שמה שהם חושבים זה הדבר הנכון לעשות.

לשאול חבר מה דעתו על קורות החיים שלך זה בערך כמו לשאול אדם שלא מבין בנדל"ן מה הוא חושב על קניית דירה באזור יבנה.
לא היית קונה דירה ביבנה כתוצאה משיחה עם חבר או חברה, נכון? אז למה לעשות את זה בנושא כל כך מהותי כמו הקריירה שלך?

אנשים שרוצים לעזור לך יבחרו באפשרויות שתראי להם, ומבין האפשרויות האלה סביר להניח שהם יבחרו בחוכמה כי הם חברים שלך, אבל בדרך כלל זו לא תהיה האלטרנטיבה האופטימלית. לא כי הם לא חכמים מספיק או לא רוצים מספיק בטובתך. להיפך, הם יעשו הכל בשביל לעזור לך אבל חסרים להם הידע, האסרטיביות והאחריות להעיר את עינייך לנקודות שרצוי שלא יהיו כתובות ועל אחת כמה וכמה הם לא ידעו להביא מעצמם נקודות שכדאי מאוד להוסיף פנימה.

מי שקרא פעם את הפילוסופיה של מרטין היידיגר יודע שאדם לא יודע מה שהוא לא יודע עד שהוא יודע. חבל לגלות את המידע הזה אחרי שנה של אכזבה. תרימו טלפון. מקסימום תקבלו קצת חומר למחשבה .

השאירו פרטים למטה ונחזור אליכם בהקדם.