אושר

הצלחה לא בהכרח מובילה לאושר. אושר מוביל להצלחה.

חיינו סובבים סביב השגת מטרות. אנחנו מצויים במרדף מתמיד אחר ביטחון כלכלי, חיי חברה ענפים, משפחתיות, זוגיות, קריירה מפוארת. לטרוף את העוגה אך להשאיר אותה שלמה- וכל זאת לשם מה?

הסיבה המרכזית היא על מנת להיות מאושרים. ברי שאם נספיק הכול, הכי מהר, הכי טוב, הכי הרבה- נהיה "מאושרים" בסוף. בניגוד לדעה הרווחת, מחקרים מראים כי הצלחה, עושר, קידום בעבודה, זכייה בפרס- כל אלה אינם מבטיחים אושר בטווח הארוך. המשוואה פועלת בדיוק בכיוון ההפוך; אושר הוא שמביא להצלחה בכל תחומי החיים ! קריירה, בריאות ואריכות ימים, זוגיות, פרנסה ועוד.
אם כך, נשאלת השאלה מה יגרום לנו אושר ?

סיפור סינדרלה כמו גם תרבות ענפה ש"מחכה לאחד" או "מחכה למכה" או "מחכה לגודו" גוררת אותנו לחכות לגורם חיצוני שיביא לנו אושר. משהו שיקרה או יופיע ויביא עמו את הבשורה. בניגוד לדעות הללו הדלאי לאמה אמר ש"אושר הוא לא דבר מוכן מראש, הוא מגיע מתוך פעולה". השאלה אינה מה או מי יביא לנו אושר אלא איך אנחנו יכולים להביא אותו אלינו ? נשמע מוזר ?

במחקר פסיכולוגי שעסק באושר, אנשים התבקשו לבצע מגוון "התערבויות חיוביות" בחייהם ונמצא כי שני סוגי התערבויות העלו את רמות האושר והורידו תסמינים דיכאוניים גם חצי שנה לאחר ביצוע ההתערבות. התערבות מסוג אחד הינה דרך השימוש בתכונות החזקות שלנו. כאשר אנשים השתמשו בחוזקות שלהם באופן יומיומי מידת האושר שלהם עלתה באופן משמעותי.

דוגמה לכך הינה אדם שמנהיגות היא חוזקה משמעותית שלו, המחליט להוביל באופן יומיומי קבוצות אנשים במצבים שונים. אדם זה יחווה עליה משמעותית במידת האושר שלו לעומת אילולא היה עושה כן. פעולה נוספת שביכולתנו לבצע על מנת להעלות את רמת האושר אותו אנו חווים- היא כתיבה והתעמקות של דברים חיוביים שקרו לנו במהלך היום. למשל, לכתוב שלושה כאלו במיטה בסוף היום.

מסתבר שעל ידי הפעולות הפשוטות הללו אנחנו מתחילים לחפש ולתת משמעות באופן קבוע לדברים טובים שקורים לנו בדרך. אלה דברים שקל מאוד להחמיץ, אך המודעות אליהם משרה עלינו תחושה נעימה ומגבירה את תחושת האושר. כסף על אף שאינו מביא אושר כשלעצמו יכול להיות גורם יעיל להגביר את רמת האושר דווקא על ידי כך שנוציא אותו על אחרים. כן, כן, על אחרים ! במחקר שנעשה באוניברסיטה, נתנו לאנשים כרטיס מתנה לשימוש בבית קפה קרוב.

לסטודנטים היו שלוש אפשרויות- לקנות לעצמם כוס קפה, לקנות לאדם אחר כוס קפה, או להזמין אדם אחר לכוס קפה משותפת. התוצאות הראו שהקבוצה שניצלה את הכסף לטובת זמן משותף עם אדם זר, דיווחו על הרמות הגבוהות ביותר של אושר !
אז נכון, הם שתו קצת פחות קפה אבל סדר העדיפויות כאן ברור, לא ?

בפסיכולוגיה חיובית נהוג לדבר על ספירלה חיובית של רגשות. רגשות חיוביים מניעים אותנו לעבר עשייה- עשייה חיובית שיוצרת תזוזה חיובית בחיינו. לעומת זאת, אדם שחווה רגשות שליליים עשוי כתוצאה מכך להסתגר בביתו, להתרכז בעצמו וליצור חסימה בהתקדמות בחייו. הוא לא פוגש אנשים, הוא לא יוצר קשרים, ובצורה זו גורם לחייו לעמוד במקומם. לעומת זאת, אדם שחווה רגשות חיוביים יוצר אינטראקציות יום – יומיות עם אחרים, מוביל התקדמות ויצירה וכתוצאה מכך נוצרת ספירלה של רגשות חיוביים שמובילים לפעולות והתקדמות. היצירה והעשייה מובילות אותנו לרגשות חיוביים נוספים וכך חוזר המעגל על עצמו שוב ושוב.
רגשות חיוביים ואופטימיות מקדמים את חיינו לעשייה ופעולה, שמשמרות את הרגשות החיוביים אבל הספירלה הזו צריכה להתחיל במקום כלשהו, והמקום הזה נמצא בתוכנו- בעשייה של פעולות קטנות שמניעות את התהליך כולו.

3 פעולות פשוטות שכדאי לעשות על מנת להתחיל את הספירלה של אושר והצלחה-
1) לבחור בחוזקה אחת שלנו ולהשתמש בה במשך שבוע בכל הזדמנות אפשרית.
2) לכתוב בסוף יום 3 דברים טובים שקרו לי במהלך היום ולהתעמק בהם לכמה דקות.
3) לחלוק ארוחה עם אדם נוסף.

ספירלת האושר, אם כן, טמונה בפעולות שאנחנו עושים המגבירות את מידת האושר שלנו, שמניע אותנו לבצע פעולות דומות נוספות, המזינות את רמת האושר וחוזר חלילה.

אושר הוא מניע חיוני לפעולה חיובית בחיינו. הוא מקדם אותנו לעבר הצבת מטרות והגשמת שאיפות. האושר יוצר הצלחה ושגשוג בתחומים נרחבים ומהותיים, ומוביל אותנו ליצירת קשרים חיוביים עם הסביבה- קשרים אלה עתידים לפתוח בפנינו עולם שלם של הזדמנויות. תחושת האושר הנכספת דורשת פעולות והשקעה לא מעטה, אך אם ננהל באופן כזה את חיינו, נוכל ליהנות מן הפירות. התחושות שלנו תלויות במידה רבה וניכרת בפעולות שאנו נוקטים על מנת להשפיע עליהן. באחריותנו להוליך את התחושות הללו למקום אליו אנחנו שואפים להגיע, על ידי מתן תשומת לב לאירועים חיוביים המתרחשים בחיינו והערכתם. בתחילה אנו עשויים לחוש מאולצים מעט, אך לאחר תקופה קצרה יהיה זה טבעי לחלוטין. לפקוח את העיניים לטוב שהעולם מעניק, להשיב לאחר, ולהמעיט בערכו של הרע.

רבים מאיתנו סבורים כי הם יודעים מה יביא להם אושר- אני אהיה מאושר כשאשתחרר מהצבא, כשאסיים את התואר, כשאזכה בלוטו, כשאתחתן, כשיהיה לי ילד, כשאהיה מפורסם… אך בפועל הדבר אינו נכון. תאוריית ההסתגלות טוענת כי אנחנו מתרגלים מהר מאוד למצב החדש בו אנו נמצאים והאושר חוזר להמתין לנו מעבר לפינה. מחקר מצא כי אנשים שזכו בלוטו, חזרו לרמת האושר שלהם לפני הזכייה תוך פחות מארבע שנים. דרך אחת יעילה להשתמש בכסף על מנת להשיג אושר, היא לבזבז אותו על אחרים- נצלו את המידע הזה…